Stacja kosmiczna ISS

Stacja kosmiczna ISS

Obraz z kamery online ze stacji kosmicznej

WrocławStrona głównaZobacz obraz online z kamery

Kamera online na stacji kosmicznej

Jeszcze nie tak dawno, nikt by nie przypuszczał, że dane nam będzie zobaczyć ziemię okiem kamery z kosmosu. Dotychczas obserwowanie Ziemi z kosmosu było możliwe jedynie przy pomocy aplikacji takich jak Google Earth, jednak w tym wypadku obraz nie jest przekazywany na żywo i nie ukazuje takich widoków, jak ten, który możemy zobaczyć z powyższej kamery.

Pomysł udostępnienia widoku z kamery jest „skutkiem ubocznym” eksperymentu prowadzonego przez NASA o nazwie „HDEV” – The High Definition Earth Viewing. Eksperyment, ma na celu sprawdzenie, jak radzą sobie poszczególne kamery HD w kosmosie. Zostały one umieszczone na zewnątrz stacji kosmicznej w specjalnej obudowie, która chroni ją przed niską jak i wysoką temperaturą, lecz nie jest w stanie uchronić przed kosmicznym promieniowaniem. Wpływ kosmosu na jakość video oraz wytrzymałość danej kamery, pomoże w przyszłości inżynierom w wyborze odpowiedniej, która zostanie zastosowana w przyszłych misjach. Co ciekawe, niektóre części kamery zostały zaprojektowane przez licealistów biorących udział w programie, w którym szkoły współpracują z NASA.

Aktualne położenie stacji kosmicznej nad Ziemią

Zobacz aktualne położenieCzasami występują chwilowe przerwy techniczne, które są spowodowane czasową utratą sygnału z Międzynarodową Stacją Kosmiczną lub zmianą kamery. W zależności od testowanej kamery, jakość obrazu może się różnić.

Obraz z kamery pochodzi ze strony ustream.tv