Olsztyn

Olsztyn

Wszystkie kamery w OlsztyniePoznańKielce

Kamera online w Olsztynie

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, a także jego głównym ośrodkiem gospodarczym i naukowym. Leży w południowej części Warmii nad rzeką Łyną na Pojezierzu Mazurskim.

Olsztyn jest niezwykle zielonym miastem bogatym w tereny rekreacyjno-sportowe i turystyczne. Lasy zajmują ponad 20% jego powierzchni, a połowę z nich stanowi Las Miejski położony w północnej części miasta. W lesie znajdują się dwa rezerwaty przyrody, cztery szlaki PTTK oraz stanowisko archeologiczne i wiele altan, tablic edukacyjnych, ławek i ścieżek przyrodniczych oraz niewielkich zbiorników wodnych. Na jego terenie znajdziemy także ścieżki rowerowe i tory saneczkowe. Tak rzadko spotykany w przestrzeni miejskiej teren zielony jest ulubionym miejscem spacerów okolicznych mieszkańców i niemałą atrakcją dla turystów.

Z Olsztynem związana jest słynna postać polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Pełnił on funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej w latach 1516-1521, jego zadaniem było przygotowanie olsztyńskiego zamku do obrony przed spodziewanym atakiem Krzyżaków. Na jego cześć ustawiono przed zamkiem pomnik upamiętniający zasługi wybitnego badacza sfer niebieskich.

Kamera z Olsztyna

Przykładowy obraz kamery z Olsztyna

W Olsztynie w połowie maja odbywają się największe i najsłynniejsze w Polsce juwenalia, jest to Kortowiada, na którą każdego roku przyjeżdżają dziesiątki tysięcy młodych uczniów i studentów. Podczas imprezy odbywają się liczne konkursy i wydarzenia kulturalne organizowane przez studentów przy wsparciu uczelni i miasta. Mimo uczestnictwa wielu polskich i zagranicznych gwiazd impreza jest darmowa, co jest dość nietypowym zjawiskiem dla imprezy na tak dużą skalę.

Obraz z kamery pochodzi ze strony webcamera.pl