Opole

Opole

Wszystkie kamery w OpoluRzeszówKraków

Kamera online w Opolu

Opole to stolica województwa opolskiego położona nad Odrą, opodal trasy nr 94 prowadzącej do Wrocławia. Historyczne miasto z piękną Starówką, na której znajduje się okazały Ratusz i piękna Katedra zachęca do długich spacerów, zadbanymi opolskimi uliczkami.

Urbanistyczny układ opolskiej Starówki nie zmienił się znacząco od czasów jej lokacji w XIII wieku. Centralnym punktem Starego Miasta jest czworoboczny Rynek, na którym znajduje się piękny Ratusz. Rynek otoczony jest zabytkowymi i zadbanymi kamienicami, których fasady pomalowane zostały pastelowymi barwami. Stosunkowo niedawno pojawiła się nowa atrakcja na opolskim Rynku, jest nią Aleja Gwiazd, na której upamiętnieni zostali piosenkarze występujący na Festiwalu Piosenki Polskiej.

Do słynnej Katedra św. Krzyża z Rynku dojdziemy ulicą Koraszewskiego. Historia świątyni sięga 1002 roku, czyli czasów, kiedy to Bolesław Chrobry wybudował tutaj pierwszy drewniany kościółek. Dopiero pod koniec XIII wieku wybudowana została bazylika, która przez wieki górowała nad miastem. Przez lata świątynia była wielokrotnie przebudowywana, aż do 1900 roku, kiedy to zostały dobudowane dwie wieże w stylu neogotyckim. Wnętrze kościoła i ołtarz stylizowane są na barokowe, a cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej jest otoczony kultem.

Kamera z Opola

Przykładowy obraz kamery z Opola

Cieszącą się ogromną popularnością Wyspa Bolko, jest starym kompleksem parkowym ze wspaniałym drzewostanem, który został wpisany do rejestru zabytków. Wyspa od północy i wschodu ograniczona jest Odrą, natomiast od zachodu Kanałem Ulgi, a od północy Kanałem Wińskim. Na wyspę prowadzą aż trzy piesze mosty, jest to wspaniała zielona enklawa, do której każdy zmęczony turysta powinien się wybrać aby zregenerować siły do dalszego zwiedzania.

Obraz z kamery pochodzi ze strony opole.pl