Poznań

Poznań

Widok z kamery online z Poznania

Wszystkie kamery w PoznaniuSzczecinOlsztyn

Kamera online w Poznaniu

Poznań, miasto doznań (przynajmniej według hasła promocyjnego) położony jest w województwie wielkopolskim. Jest piątym pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce, zamieszkiwanym przez ponad 500 tysięcy osób, jest także częścią aglomeracji poznańskiej, na której obszarze mieszka około miliona Polaków. Stolica Wielkopolski jest także siedzibą najstarszego i największego centrum wystawienniczego, jakim są Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Na szczególną uwagę zasługuje leżące w sercu Poznania zabytkowe Stare Miasto ze znajdującym się w jego centralnym punkcie Starym Rynkiem. Układ tutejszych ulic nie uległ większym zmianom od lokacji miasta w 1253 roku. Najważniejszym zabytkiem tej części miasta jest renesansowy Ratusz, z którego każdego dnia odgrywany jest hejnał. Budynek pokryty jest arkadami ozdobionymi alegoriami cnót, licznymi łacińskimi inskrypcjami oraz ozdobnymi wieżyczkami.

Symbolem miasta i jego popularną atrakcją są poznańskie koziołki pokazujące się każdego dnia, punktualnie o godzinie 12:00 na ratuszowej wieży. Zostały umieszczone w tym miejscu jako element nowego zegara, zainstalowanego podczas remontu obiektu w 1551 roku. Według legendy miejskiej pomysł umieszczenia na wieży koziołków należał do ówczesnego burmistrza, który rozbawiony widokiem prawdziwych koziołków trykających na wieży w wyniku splotu niefortunnych zdarzeń, nakazał upamiętnić to wydarzenie zlecając umieszczenie drewnianych podobizn w mechanizmach ratuszowego zegara.

Kamera z Poznania

Przykładowy obraz kamery z Poznania

Wśród wielu atrakcji turystycznych stolicy województwa wielkopolskiego wyróżnia się także liczne obiekty sakralne, historyczne kamienice oraz fortyfikacje miejskie, które niegdyś pełniły funkcje obronne. Młodsi turyści z pewnością zadowoleni będą z wizyty w ogrodzie botanicznym i poznańskim ogrodzie zoologicznym. Warto także wygospodarować czas na spacer po Parku Wilsona, gdzie usytuowana jest palmiarnia i muszla koncertowa.

Obraz z kamery pochodzi ze strony mtp.pl