Kielce

Kielce

Widok z kamery online z Kielc

Wszystkie kamery w KielcachOlsztynKatowice

Kamera online w Kielcach

Kielce są największym miastem województwa świętokrzyskiego oraz siedzibą jego władz. Usytuowane w pięknych Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą, wśród parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.

Z nazwą miasta związana jest legenda o losach Mieszka, syna Bolesława Szczodrego. Podanie głosi, że ponad 900 lat temu młodzieniec odłączył się od swoich kompanów podczas polowania. Strudzony wędrówką postanowił odpocząć na napotkanej w puszczy polanie. Księciu przyśnił się straszny sen, w którym źli ludzie próbowali go otruć, jednak wstawiennictwo św. Wojciecha ocaliło mu życie. Po przebudzeniu Mieszko odnalazł źródło wody oraz tajemnicze kły w miejscu wskazanym przez świętego. Tajemnicze wydarzenie przyczyniło się do budowy świątyni i osady „Kiełce” przez Mieszka.

Wśród licznych zabytków Kielc, oprócz legendarnego kościoła i kilku innych obiektów sakralnych, odnajdziemy Rynek z figurą św. Tekli i średniowiecznym układem ulic. Warto także wybrać się na przechadzkę ulicą Henryka Sienkiewicza, wzdłuż której ciągną się zabudowania powstałe w latach 20. XIX w. Ważnym punktem na turystycznej mapie Kielc jest Synagoga wzniesiona w 1902 roku oraz modrzewiowy dworek Laszczyków z 1788 roku. Większość zabytków jest bardzo zadbana i pięknie wyremontowana, a to sprawia, że spacer kieleckimi uliczkami jest niezwykle przyjemny.

Kamera z Kielc

Przykładowy obraz kamery z Kielc

Kielce są punktem startowym wielu szlaków turystyczno-krajoznawczych przebiegających przez świętokrzyskie. W mieście zaczyna się pieszy szlak czerwony do Chęcin oraz dwa szlaki rowerowe: czarny do Cedzyny i czerwony do Podzamcza Piekoszowskiego. Kielce oplecione są również turystycznymi trasami miejskimi, które przechodzą przez najważniejsze zakątki i atrakcje miasta, są doskonale przystosowane dla piechurów i rowerzystów.

Obraz z kamery pochodzi ze strony wseip.edu.pl