Katowice

Katowice

Wszystkie kamery w KatowicachKielceGdańsk

Kamera online w Katowicach

Katowice są centralnym miastem i siedzibą władz województwa śląskiego. Stanowią także główne miasto Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz najludniejsze miasto konurbacji górnośląskiej składającej się z historycznych terenów Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, a także Jaworzna.

Mimo, że Katowice jako pierwsze skojarzenie przywodzą na myśl smutne, szare budynki i ulice, to na ich terenie znajduje się kilka objętych ochroną terenów zielonych. Zwolennicy wycieczek na łono przyrody odnajdą tutaj dwa rezerwaty: Las Murckowski i Ochojec, a także zespół krajobrazowo-przyrodniczy „Źródła Kłodnicy”. Oprócz obszarów chronionych w mieście zlokalizowane są także liczne skwery, parki i pomniki przyrody. Nie każdy wie, że Katowice są najbardziej zalesionym spośród miast województwa śląskiego.

Katowice to jeden z największych ośrodków gospodarczych Polski. Działają tu głównie firmy z sektora usługowego, który zatrudnia ponad 70% osób. Stolica Śląska posiada także jeden z najmniejszych wskaźników bezrobocia w kraju. Miasto jest ważnym ośrodkiem handlowym, edukacyjnym, administracyjnym i kulturowym.

Kamera z Katowic

Przykładowy obraz kamery z Katowic

Najstarszym zabytkiem Katowic jest drewniany kościółek z XVI wieku poświęcony św. Michałowi Archaniołowi. Warte obejrzenia są także lokalne pałace – pałac Goldsteinów i pałac w Załężu, będące perłami lokalnej architektury. Przebywając w okolicy warto odwiedzić także Muzeum Śląskie, Archikatedrę Chrystusa Króla oraz Nikiszowiec będący zabytkowym osiedlem robotniczym, którego największą atrakcją jest zespół szybu „Pułaski” kopalni Wieczorek.

Obraz z kamery pochodzi ze strony webcamera.pl